Головна
Історія кафедри
Викладацький склад
Навчальна робота
Наукові розробки
Кафедра пропонує
Оголошення
Наші пасічникиКонтакти:

Адреса: м. Київ,
вул. Генерала Родимцева, 19,
Голосіївська навчально-дослідна пасіка

Телефон:   527-80-71
527-88-58Племінні ресурси України


Породи бджіл

Бджоли України

Українська порода

(популяції, типи)

Племінні господарства


Карпатська породаПоліська популяція середньоросійських бджілРайонування порід бджіл в Україні


Бджіл у дикому стані в Україні, як і в інших країнах Європи, не стало, їх утримують і розмножують тільки на пасіках. Люди взяли цих корисних комах під свій захист, оскільки їм майже не залишилось місця для поселення і розмноження там, де вони були колись у природі. До обов’язків людської діяльності увійшла турбота про створення і збереження умов, необхідних для розмноження та утримання бджіл.

Протягом тривалого еволюційного розвитку відбувався природний процес формування аборигенних бджіл, які характеризуються певними морфологічними та поведінковими ознаками. Місцеві бджоли пристосувались до холодної зимівлі, нарощують сильні сім’ї і ефективно використовують ресурси нектару, проявляють високу медову продуктивність.

В процесі еволюції на території України сформувалась українська, карпатська, середньоросійська (поліська популяція) породи бджіл. Однак, на породному складі аборигенних бджіл особливо позначилося запозичення сімей та маток іншого походження.

В історії бджільництва України було неодноразове завезення бджіл іншого походження в зону природного поширення місцевих бджіл. Цей процес став дуже інтенсивним у другій половині XX століття. Починаючи з 1944-1945 років, в Україну для відновлення зруйнованого війною бджільництва стали масово завозити бджіл кавказького походження та інших порід. Друга хвиля інтродукції бджіл за масштабами завезення була не менш сильною після того, як низка наукових установ переконала в ефективності схрещування сірих гірських кавказьких бджіл з місцевими. Це призвело до не контрольованого, хаотичного розведення помісей бджіл різних поколінь. Відбулося майже не кероване, більшою чи меншою мірою так зване “прилиття крові”. Крім збільшення довжини хоботка бджолам наших пасік воно нічого доброго не дало. Бджолині сім’ї знизили зимостійкість, стали менш продуктивними і вразливішими до нозематозу, гнильцевих захворювань та падевого токсикозу. Багато з них залишались слабкими наприкінці літа і гинули під час зимівлі.

Процес безсистемного схрещування місцевих популяцій в результаті завезення бджіл іншого походження зайшов так далеко, що виникла загроза зникнення аборигенних порід бджіл в Україні. Як масове, так і поодиноке завезення бджолиних маток і сімей південних порід при відсутності кваліфікованої селекційної роботи призводить до знищення цінних місцевих популяцій. В цій ситуації необхідно відмовитись від використання помісних бджіл та інтенсифікувати чистопородне розведення аборигенних для території України бджіл.

Основою раціонального розміщення і використання племінних ресурсів держави є породне районування бджіл. Це науково обґрунтований відбір для розведення і господарського використання в конкретних регіонах таких порід бджіл, біологічні особливості яких найкращим чином відповідають місцевим умовам і дозволяють їм виробляти в цих умовах значно більше продукції порівняно з іншими породами на фоні достатньої зимостійкості бджіл.

На основі порівняльного вивчення і виробничого впровадження основних порід, проведених багатьма науковими установами, в 1979 році вперше був прийнятий план породного районування бджіл в колишньому СРСР. Недоліком цього плану було розведення різних порід, до чотирьох в одній області, що призвело до виникнення безсистемних помісей та зниження продуктивності бджолиних сімей.

В 1988 році був прийнятий новий план породного районування, згідно з яким розширені зони чистопородного розведення українських степових, карпатських та поліських (популяція середньоросійських) бджіл в Україні. Планом передбачено у більшості областей розводити українських степових та карпатських бджіл.

В 1995 році кафедрою технології виробництва продукції бджільництва Національного аграрного університету спільно з кафедрою бджільництва Львівської академії ветеринарної медицини запропонований новий проект плану районування порід бджіл в Україні, на основі якого розроблені нормативно-правові акти з питань розвитку бджільництва. Ним передбачається відновити суцільні масиви чистопородних українських і карпатських бджіл на основі їх селекції та інтенсивної репродукції племінного матеріалу. Для розробки нового плану використані результати наукових досліджень та узагальнення виробничого досвіду.

Запропонований проект породного районування бджіл в Україні був використаний при розробці основного документу. Новий план породного районування бджіл затверджений наказом Мінагрополітики України і УААН у 2000 році. Нині він впроваджується у виробництво, що дає можливість спрямувати селекційну роботу на репродукцію племінного матеріалу, практичну роботу працівників бджільництва та поліпшення якості районованих порід і підвищення їх продуктивності, збереження генофонду аборигенних порід. Планове використання порід бджіл відображене в Законі України “Про бджільництво”.

План породного районування бджіл


АР Крим                       українська степова, карпатська
Вінницька                     українська степова, карпатська
Волинська                    карпатська, поліська
Дніпропетровська      українська степова
Донецька                      українська степова
Житомирська               українська степова, поліська
Закарпатська               карпатська
Запорізька                    українська степова
Івано-Франківська       карпатська
Київська                         українська степова, поліська
Кіровоградська            українська степова
Луганська                      українська степова
Львівська                      карпатська
Миколаївська                українська степова
Одеська                         українська степова
Полтавська                    українська степова
Рівненська                     карпатська, поліська
Сумська                          українська степова, поліська
Тернопільська               карпатська
Харківська                     українська степова
Херсонська                    українська степова
Хмельницька                 українська степова
Черкаська                      українська степова
Чернівецька                   карпатська
Чернігівська                   українська степова, поліська


Впровадження у виробництво Плану породного районування і досягнень селекції бджіл є найефективнішим в економічному відношенні способом підвищення їх продуктивності та зниження затрат по догляду за бджолиними сім’ями. Відповідно до плану породного районування в різних регіонах України створюються племінні заводи, племінні бджолорозплідники та племінні пасіки. Основна мета їх діяльності – покращення продуктивних і племінних якостей бджіл районованих порід, а також забезпечення власників пасік племінним матеріалом, вирощування і реалізація необхідної кількості племінних маток та пакетів бджіл районованих порід.
<<Назад

© 2008-2017 Кафедра конярства і бджільництва НУБіП України    Дата останнього оновлення Дата оновлення
Розробка і дизайн:    Головецька В.В.  k_pchela@ukr.net